A köznapi nyelvben gyakran hallani, ha egy cég megszűnik, hogy a legtöbb ember azt mondja rá, hogy „felszámolták a céget”. A valóságban azonban a felszámolás csak az egyik lehetséges módja a cég jogutód nélküli megszüntetésének. Fontos tisztában lenni azzal, hogy egy vállalkozás jogutód nélküli megszüntetése többféle jogi úton történhet, attól függően, hogy milyen helyzetben van a cég és ki kezdeményezi a folyamatot. Három fő cégmegszüntetési eljárás létezik Magyarországon: a végelszámolás, a felszámolás és a kényszertörlés, ezen felül pedig a csődeljárás jelenthet sok esetben még egy utolsó lehetőséget a cég bezárása előtt annak életben tartására. Cikksorozatunkban bemutatjuk, mit takar mindegyik fogalom, mikor alkalmazzák őket, hogyan zajlanak, és milyen jogkövetkezményekkel járnak.
Csődeljárás – Megállapodás a hitelezőkkel a cég megmentéséért
A csődeljárás lényege, hogy egy fizetési nehézségekkel küzdő vállalkozás ideiglenes csődvédelem alá kerüljön. Ennek célja a cég megmentése: a csődeljárás átmeneti fizetési haladékot biztosít, ami alatt a vállalkozás megpróbálhat egyezséget kötni a hitelezőkkel és átszervezni működését a fizetőképesség helyreállítása érdekében. Hátránya az eljárásnak, hogy a csődvédelem ténye nyilvános: megjelenik a Cégközlönyben és a cégnév mögé is fel kell tüntetni a „csődeljárás alatt” toldatot, rontva ezzel a cég üzleti megítélését.
Ki kezdeményezheti? Fontos, hogy csődeljárást kizárólag az adós cég kezdeményezheti (hitelező nem kérheti), mégpedig akkor, ha a cég fizetésképtelensége fenyeget, de szeretné elkerülni a felszámolást és tovább kíván működni. Bizonyos feltételeknek meg kell felelni (például két éven belül nem volt korábbi csődeljárás, nincs folyamatban szerkezetátalakítási eljárás stb.).
Döntés a csődeljárás megindításáról: A csődeljárás kezdeményezéséhez a cég tulajdonosainak határozatára van szükség, mivel ez komoly jogi lépés. A döntést követően előkészítik a szükséges dokumentumokat, majd a kérelmet benyújtják a bírósághoz. A csődvédelem iránti kérelmet elektronikus úton kell benyújtani a cég székhelye szerint illetékes bírósághoz és csatolni kell hozzá a cég aktuális pénzügyi kimutatásait, a hitelezők listáját a tartozások összegével és esedékességével, a cég nyilatkozatát a tartozások elismeréséről vagy vitatásáról, továbbá igazolni kell az eljárás illetékének és költségelőlegének befizetését is. Fontos: ha a cég iratai megfelelőek és a törvényi feltételek teljesülnek, a bíróság a kérelem beérkezését egy munkanapon belül érdemben elbírálja.
Ideiglenes fizetési moratórium elrendelése: Amint a bíróság engedélyezi a csődeljárást, azonnal életbe lép az ún. ideiglenes fizetési haladék. Ez a gyakorlatban egy moratórium, amely általában kezdetben 120 napra szól (ezt a bíróság közzéteszi a Cégközlönyben). A moratórium ideje alatt a cég mentesül a tartozások azonnali kifizetése alól, és a hitelezők nem indíthatnak végrehajtást vagy felszámolást ellene. A cég bankszámláit is védik: a bankokat értesítik a csőd elindulásáról, így a moratórium alatt a korábbi tartozásokra kifizetés nem teljesíthető.
Vagyonfelügyelő kijelölése: A bíróság a csődeljárás kezdetén kirendel egy vagyonfelügyelőt, akinek a feladata a cég működésének felügyelete a moratórium alatt: ellenőrzi a cég gazdálkodását, jóváhagyása nélkül a cég új kötelezettségeket nem vállalhat és vagyonát nem apaszthatja. Ez garancia a hitelezőknek arra, hogy a csődvédelem idején nem romlik tovább a pozíciójuk.
Egyezségi tárgyalások a hitelezőkkel: A csődeljárás legfontosabb része, hogy a cég megpróbál egyezséget kötni a hitelezőivel. Ennek érdekében a moratórium ideje alatt összehívják a hitelezőket egy tárgyalásra. Itt a cég bemutat egy reorganizációs tervet vagy ajánlatot arra, hogyan kívánja rendezni tartozásait (pl. részletekben fizetne, bizonyos követelések egy részét elengednék, átütemeznék stb.). A hitelezők szavaznak az egyezségi javaslatról – a törvény meghatározza, milyen arányú többség szükséges az elfogadáshoz (általában a követelések összegének bizonyos hányadát képviselő többség beleegyezése kell).
Az eljárás lezárása – egyezség vagy felszámolás: Ha a hitelezők többsége elfogadja az egyezséget, azt a bíróság jóváhagyja és a csődeljárás sikeresen zárul. Ebben az esetben a cég tovább működhet a megkötött megállapodás feltételei szerint, és fokozatosan törleszti tartozásait az új ütemezés alapján. Ha viszont nem sikerül megállapodni, a csődeljárás meghiúsul, és a bíróság a céget felszámolási eljárás alá helyezi. Ilyenkor gyakorlatilag a csődvédelem átfordul hagyományos felszámolásba, azaz megindul a cég jogutód nélküli megszüntetése és vagyonának értékesítése a hitelezők kielégítésére.
A csődeljárás jogintézménye elvileg lehetőséget adhatna számos bajba jutott vállalkozás megmentésére, a gyakorlatban azonban Magyarországon meglehetősen ritkán vezet sikeres egyezséghez. A statisztikák szerint az elindított csődeljárások nagy része végül egyezség híján felszámolásba torkollik. Ennek oka egyrészt, hogy a csődvédelem bizalmatlanságot kelthet az üzleti partnerekben (sokan inkább kivárnak vagy megszakítják a kapcsolatot), másrészt komoly együttműködést igényel a hitelezők részéről. Pozitív példa ugyanakkor akad: főleg nagyobb vállalatoknál fordul elő sikeres csődegyezség, amikor a hitelezők belátják, hogy jobban járnak egy részleges teljesítéssel, mintha a cég összeomlana. Egyes esetekben – például ha egy iparág átmeneti válságba kerül – a csődeljárás keretében összeállított reorganizációs program valóban megmenthette a vállalkozást a végső megszűnéstől.
Összességében tehát a csődeljárás egy utolsó esélyt jelent a cég számára: ha van életképes üzleti terv a kilábalásra és a hitelezők is támogatják, elkerülhető a cég megszűnése.
További cikkeinkben beszámolunk a végelszámolásról, a felszámolási eljárásról és a kényszertörlésről.
Kérjen segítséget cége megszüntetéséhez!
A cég megszüntetésének előkészítése és lebonyolítása összetett folyamat, tele jogi, könyvelési és adminisztratív teendőkkel. Nem érdemes és nem is lehet egyedül belevágni. Forduljon bizalommal ügyvédi irodánkhoz segítségért: sok éves tapasztalattal segítünk felmérni a helyzetét, tanácsot adunk a teendőkre, és szükség esetén lebonyolítjuk a megfelelő megszüntetési eljárást. Lépjen velünk kapcsolatba még ma egy konzultációra, hogy cége sorsát a lehető legkedvezőbben és szabályosan zárhassuk le!