Dr. V. Nagy Adrienn Ügyvédi Iroda

Végelszámolás – A cégmegszüntetés lehetőségei és következményei II.

Végelszámolás – A cégmegszüntetés lehetőségei és következményei II.

végelszámolás

A köznapi nyelvben gyakran hallani, ha egy cég megszűnik, hogy a legtöbb ember azt mondja rá, hogy „felszámolták a céget”. A valóságban azonban a felszámolás csak az egyik lehetséges módja a cég jogutód nélküli megszüntetésének. Fontos tisztában lenni azzal, hogy egy vállalkozás jogutód nélküli megszüntetése többféle jogi úton történhet, attól függően, hogy milyen helyzetben van a cég és ki kezdeményezi a folyamatot. Három fő cégmegszüntetési eljárás létezik Magyarországon: a végelszámolás, a felszámolás és a kényszertörlés, ezen felül pedig a csőeljárás jelenthet sok esetben még egy utolsó lehetőséget a cég bezárása előtt annak életben tartására. Cikksorozatunkban bemutatjuk, mit takar mindegyik fogalom, mikor alkalmazzák őket, hogyan zajlanak, és milyen jogkövetkezményekkel járnak. 

Végelszámolás – Önkéntes jogutód nélküli megszűnés fizetőképesség mellett

A végelszámolás a cég tulajdonosainak önkéntes elhatározásán alapuló eljárás, amely során a cég  jogutód nélkül megszűnik. Lényegében a valamilyen okból feleslegessé váló vagy működését befejezni kívánó vállalkozás a tulajdonosok döntése alapján, rendezett pénzügyi viszonyok között zárja be kapuit. A végelszámolásra kizárólag akkor van lehetőség, ha a cég nem fizetésképtelen, tehát van elegendő fedezete minden hitelező kifizetésére.

Ki kezdeményezheti és mikor?

A végelszámolást a cég legfőbb szerve határozza el. Mivel a cég fizetőképes, a cél a fennmaradó vagyoni elemek felosztása a tulajdonosok között a tartozások kiegyenlítése után.

Hogyan zajlik a végelszámolás?

A végelszámolás kezdő időpontjától a cég vezetését a végelszámoló veszi át – ez gyakran a korábbi ügyvezető. A végelszámoló feladata, hogy lezárja a cég folyamatban lévő ügyeit, behajtsa a kintlevőségeket (követeléseket), értékesítse a cég vagyonát szükség esetén, és teljesítse a cég összes fennálló kötelezettségét (fizesse ki a tartozásokat). Amennyiben a végelszámolás során derülne ki, hogy mégsem elegendő a vagyon a tartozások rendezésére, akkor az eljárást át kell fordítani felszámolásba, tehát ilyenkor felszámolási eljárással fejezhető be a megszüntetés. Szerencsés esetben azonban erre nincs szükség, és a végelszámoló a hitelezők kielégítése után megállapítja a záró vagyonmérleget, amely alapján a tulajdonosok között felosztható a megmaradt vagyon.

 

Milyen következményekkel jár?

Ha a végelszámolás sikeresen lezajlik, a cég a folyamat végén törlésre kerül a cégnyilvántartásból, azaz jogutód nélkül megszűnik. A végelszámolás egy tisztának mondható megszüntetési forma, hiszen a cég rendezett módon hagyja abba a működését, adósságokat nem hagy maga után és sem a tulajdonos, sem az ügyvezető nem számíthat eltiltásra más meglévő vagy később alapítandó cégek esetében.

 

További cikkeinkben beszámolunk a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a kényszertörlésről.

 

A szabadság kiadásának szabályai

A szabadság kiadása alapvetően a munkáltató feladata és kötelessége. A munkáltatónak kell gondoskodnia arról, hogy minden dolgozó a jogszabályban előírt napokat valóban ki tudja venni, és ezt írásban vagy elektronikus rendszerben kell dokumentálni. A szabadságok ütemezése során együttműködés szükséges a munkavállalókkal, figyelembe véve az egyéni igényeket is. Egy fontos szabály, hogy évente 7 munkanapot – maximum két részletben – a munkáltató köteles a munkavállaló kérésére, annak kívánsága szerinti időpontban kiadni. Ezt a munkavállalónak legalább 15 nappal előre írásban kell jeleznie.

 

Az év során egyszer mindenképpen biztosítani kell, hogy a munkavállaló legalább 14 egymást követő naptári napon keresztül mentesüljön a munkavégzés alól, beleértve ebbe a hétvégéket is. Ezen felül a munkáltató köteles legalább 15 nappal előre írásban értesíteni a dolgozókat a szabadság kiadásának tervezett időpontjáról.

Kérjen segítséget cége megszüntetéséhez!

A cég megszüntetésének előkészítése és lebonyolítása összetett folyamat, tele jogi, könyvelési és adminisztratív teendőkkel. Nem érdemes és nem is lehet egyedül belevágni. Forduljon bizalommal ügyvédi irodánkhoz segítségért: sok éves tapasztalattal segítünk felmérni a helyzetét, tanácsot adunk a teendőkre, és szükség esetén lebonyolítjuk a megfelelő megszüntetési eljárást. Lépjen velünk kapcsolatba még ma egy konzultációra, hogy cége sorsát a lehető legkedvezőbben és szabályosan zárhassuk le!